czwartek, 13 czerwca 2013

Psie zmysły w pigułce – wzrok


1.        W swojej podstawowej budowie oko psa jest bardzo podobne do budowy oka ludzkiego.
2.        Główna, widoczna różnica to bardzo duże i okrągłe źrenice oraz wąziutki pasek tęczówki – ułatwia to widzenie w bardzo słabym świetle. Duża źrenica przepuszcza o wiele więcej światła, co sprawia że w ciemnościach przedmioty są wyraźniejsze
3.        W oku psa jest dodatkowa struktura ułatwiająca widzenie w mroku, która nie występuje u człowieka – to makata umieszczona za siatkówką, która działa jak lustro, które przechwytuje promienie świetlne i przekazuje je z powrotem do siatkówki. Efektem są świecące oczy na żółto lub zielono widoczne w nocy lub podczas robienia zdjęć. Ale uwaga – nie „świecą nocą” psy niebieskookie oraz niemal wszystkie rasy północne.


4.        Wyraźniejsze widzenie w mroku odbywa się kosztem utraty głębi ostrości, która odpowiada za ostrość przedmiotów. Przedmioty położone zbyt blisko lub zbyt daleko psa, są albo bardzo rozmazane albo wręcz niewidoczne. Dlatego najlepiej psy widzą to co jest położone mniej więcej „w połowie drogi” od ich oczu. Psy szybciej zauważą przedmioty, osoby w ruchu i na podstawie sposobu poruszania się określają kto się rusza. Pies widzi ruch 6 razy szybciej od nas i co ciekawe ruch łatwiej dostrzega przy słabszym oświetleniu.


5.        Psy mają znacznie większą niż ludzie wrażliwość na migające światło, np. telewizor, którego ekran jest odświeżany 60 razy na sekundę daje wrażenie ciągłości obrazu. Ale nie dla psa, dla którego odświeżanie musiałoby być sporo częstsze, bo inaczej pies zobaczy sekwencje wielu szybko migających obrazków. Także jak pies patrzy z nami w telewizor to nie dlatego że ogląda ciekawy mecz lub film.
6.        Pole widzenia u ludzi wynosi około 180°, z czego 140° to obszar widzenia obuocznego. U psów odpowiednio: 290° i 30°-60° (w zależności od rasy)



Różnica między tym co widzi york (20 cm nad ziemią) i człowiek (170cm)


7.        Psy widzą kolory, ale postrzegają je inaczej niż ludzie. Prawie 100% naszego dołka siatkówki pokrywają odpowiedzialne za widzenie barw czopki, u psa – tylko 10%. A poza tym mamy 3 ich rodzaje: czerwone, zielone i niebieskie, a pies tylko 2: niebieskie    i żółte czyli między czerwonym i zielonym  Co za tym wszystkim idzie, wzrok psa jest podobny do wzroku daltonisty, który nie odróżnia czerwonego od zielonego. Kolor niebieskozielony widzą jako bezbarwny ewentualnie biały lub w odcieniach szarości, natomiast kolor niebieskofioletowy widzą jak niebieski



8.        Psy posiadają trzecią powiekę zwaną migotką lub błonę mrugającą znajdującą się pod dolną powieką. Zapobiega ona dostawaniu się do oka ciał obcych. Jest trochę widoczna w kąciku oka od strony pyska. Wilgotność oka utrzymywana jest przez gruczoły łzowe. Produkowana przez nie wydzielina odprowadzana jest z oka kanalikiem łzowym do jamy nosowej
9.        „Oko wieloryba” powstaje wówczas, gdy głowa i oczy psa skierowane są w różnych kierunkach, przez co oczy – obydwa lub jedno – ukazują białkówkę. Pies jest na tyle zdenerwowany tym, co właśnie widzi, że odwraca głowę, ale jednocześnie jest zbyt wystraszony, aby spuścić to z oka.

dżekson

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz